top of page

Advent

Adventi várakozás

Szükséges-e így év végén összegezni, válogatni az élmények között? Magunkra kell-e erőltetni a számonkérést önmagunkkal szemben? Listát írni arról, hogy miért vagyunk hálásak ebben az évben? Kell-e késztetni agyunkat a rendszerezésre?

Az agy amúgy is rendszerez, tisztáz, a saját törvényei szerint, tudatos rávilágítással segíthetünk abban, hogy a megfelelő polcra kerüljön minden. Miért kell minden a helyére kerüljön? Kinek – kinek más a rendigénye, húúú…, az enyém elég nagy. Az adott élmények mind valamilyen érzelmi töltettel rendelkeznek, legyenek azok pozitívak vagy negatívak, nyomot hagyva életutunkon. Amikor tudatosan végigfutunk az év eseményein, kiértékelhetjük azokat, „kisüthetjük” a negatív töltéseket, felerősíthetjük a pozitívumokat, ezáltal megteremtve azt a forrást, amelyből a továbbiakban táplálkozhatunk.

Amikor az év végi készülődéskor egy-egy fiókot újrarendezek, akarva akaratlanul gondolataimat is rendezem. A coach szerepét hatékonyan alkalmazom magamon is, a polcok rendezése közben válaszolok az alábbi kérdésekre:

  • Mire vagyok legbüszkébb ebben az évben? (és itt nem a gyerekeimre gondolokJ, azok alapból rajta vannak a listán, hanem önmagamra gondolva).

  • Mi az a dolog, amit sikerült befejeznem ebben az évben?

  • Mit fedeztem idén fel magammal kapcsolatosan?

  • Miért vagyok hálás az idei évet illetően?

Aztán rakosgatom a konyafiók dolgait, kezemben tartok egy-egy tárgyat, végigfutnak a kockák a szülinapi gyertyákról, a borosüveg dugói kellemes emlékekkel társulnak, a diós doboz, ami a gyerekekkel való közös diótörésre emlékeztet, nem úgy az gyógyszeres kanalak, ami alkalmanként használtunk, nem így a fakanálból letörött darab, amit esetleg dühömben odacsaptam (földhöz). Érzem az illatokat, a sikereim érzését, a legyőzött kihívásokat. Aztán a mérleget törölgetve előkerülnek az árnyékos oldalak: kell-e valamit megbocsátanom magamnak, kell-e kimondanom valamit, ahhoz, hogy lezárhassam ezt az évet? El kell-e engednem valakit, vagy valamit, érzést, rossz emléket? Ha igen, akkor azt mind beleteszem a kávéőrlőbe és jól szétroncsolom, aztán kiszórom a láthatatlan szélviharos mélységbe, vagy magam mögé küldöm a múltba. Mikor pedig készen vagyok, akkor elégedetten süppedek a karosszékbe. A tárgyak, amelyek körülvesznek, nem egyebek, mint mi magunk és családunk.

A nagytakarítás szükséges, nemcsak fizikai értelemben. A „karbantartás” hasznos.

Poroljuk hát ki káros érzéseinket, fogadjuk el a megváltozhatatlant, rázzuk ki kételyeinket, mossuk ki beporosodott nézőpontjainkat, vasaljuk simára aggodalmaink ráncait és díszítsük ki életterünket örömmel, sikerrel, energiával, amelyeket ebben az évben átéltünk, találjuk meg a szőnyeg alatt az elveszett puzzle darabot, a csillogó gyöngyszemeket, mert ott vannak, csak ott sosem kerestük. Csak ezáltal állhatunk olyan őszintén, nyugalommal, ugyanakkor izgalommal a karácsonyfa mellett, amelyet gyerekeink szemében látunk megcsillanni.

Így lesz magasztaló az Ünnep! Nekem ez az Advent, bátorítok mindenkit arra, hogy saját értelmezése szerint élje meg legmélyebben ezt az időszakot!!!


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page